Veľkonočné trojdnie v našej farnosti

27.04.2019

Ráno na Zelený štvrtok sa niekoľkí veriaci z našej farnosti zúčastnili omše svätenia olejov v katedrálnom chráme sv. Martine v Spišskom Podhradí. Slávnostnej svätej omši predsedal diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. Koncelebrovali všetci kňazi našej diecézy, ktorým v tom neprekážal zlý zdravotný stav. Svätá omša bola vysielaná naživo prostredníctvom Rádia Lumen - tu si ju môžete vypočuť zo záznamu.

Veľkonočné trojdnie sme začali sláviť večernou omšou na pamiatku Pánovej večere. Po oslavnej piesni sa až do Veľkonočnej vigílie odmlčali zvony a organ. Aby mohli veriaci hlbšie prežívať opustenosť Pána Ježiša v Getsemanskej záhrade, nasledovala po svätej omši tichá poklona Sviatosti oltárnej do 21:00.

Miništranti na kostolnej veži počas rapkania

Počas Veľkého piatka a Bielej soboty bola ráno o 7:30 možnosť modlitby liturgie hodín v kláštornom kostole. Miništranti mali na starosti "rapkanie," ktoré v týchto dňoch nahrádza zvonenie. Na pravé poludnie a tiež večer sa vyšplhali na vežu a dávali znamenie o čase údermi klepáčov.

Veľkopiatkové obrady sme začali o 15:00, kedy podľa tradície Pán Ježiš zomrel na kríži. Na obradoch bol prítomný aj páter Michal Zamkovský, ktorý v tento deň predniesol príhovor. Po skončení obradov bola možnosť adorácie v Božom hrobe do 18:30.

Večer sa značná časť veriacich zúčastnila na krížovej ceste. Počas týchto veľkonočných sviatkov sme čerpali inšpiráciu z krížovej cesty v Koloseu. Zastavenia boli rozmiestnené na námestí. Veriaci sa pri úvahách mohli zamyslieť nad aktuálnymi problémami rodín. Kríž niesli všetky vekové skupiny obyvateľstva, od detí, cez mladomanželov a rodičov až po starých rodičov.

Veľkopiatková krížová cesta na námestí

Na Bielu sobotu bolo ráno o 8:30 vyloženie Sviatosti oltárnej na poklonu v Božom hrobe. Od tejto hodiny až do 12:30 strážili Boží hrob miništranti. Popoludní prebrali štafetu naši hasiči. Miništranti mali na starosti nácvik a prípravu obradov Veľkonočnej vigílie.

Slávnosť Veľkonočnej vigílie vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie začala večer o ôsmej hodine. Po obrade svetla nasledovala bohatá liturgia slova so štyroma čítaniami zo Starého zákona, epištolou a evanjeliom. Na záver svätej omše nechýbala procesia na oslavu vzkrieseného Pána.

Bohatý duchovný program Veľkonočnej nedele začal požehnaním jedál o 7:00. Sväté omše vo farskom kostole boli o 8:00 a slávnostná o 10:00. Popoludní o 15:00 bola pobožnosť s vystavením Oltárnej sviatosti.

Pri všetkých omšiach a obradoch Veľkonočného trojdnia účinkoval náš farský chrámový zbor. Svojím krásnym spevom pomohli veriacim vžiť sa do slávenia tajomstiev smrti a zmŕtvychvstania Pána Ježiša, za čo im patrí úprimná vďaka. Ďakujeme tiež miništrantom, ktorí dôstojne pomáhali pri všetkých liturgických obradoch.

text: Marián Marhefka, foto: Alena Marhefková, Marián Marhefka