V Podolínci sa stretli miništranti

16.08.2021

V sobotu 14. augusta 2021 sa v Podolínci konal Miništrantský deň. Zúčastnili sa ho miništranti zo siedmich farností - z Chmeľnice, Vyšných Ružbách, Lomničky, Spišských Hanušoviec, Lendaku, Popradu-Veľkej a domáci miništranti z Podolínca. Program dňa začal svätou omšou a po nej bol hlavne športový, doplnený o guláš a opekačku.

Polstovka spišských miništrantov začala deň svätou omšou vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie. Po nej sa presunuli na školské ihrisko, kde sa od 9:00 konali súťaže v petanque pre kategóriu mladších aj starších. Súčasne sa hral bedminton v telocvični. Víťazov oboch turnajov v petanque sme spoznali už pred obedom.

Až 20 miništrantov súťažilo v petanque v kategórii mladších. Hralo sa na 4 ihriskách s ľahšími plastovými guľami.

V petanque v kategórii mladších postúpili štyria z piatich do štvrťfinále a napokon sme boli svedkami podolínskeho finále. Vo finále sa po víťazstve nad Matúšom radoval Damián. Tretí bol Damián z Lendaku. V kategórii starších sme mali dvojnásobné zastúpenie a Podolínec získal striebornú medailu zásluhou Kryštofa. Víťazom sa stal Tadeáš z Chmeľnice, zápas o tretie miesto zvládol lepšie Matúš z Lomničky a radoval sa z bronzu. Po skončení dopoludňajšieho programu bol pre všetkých účastníkov a ich vedúcich pripravený guláš v areáli školy.

V bedmintonovej štvorhre sa semifinálové a finálové zápasy dohrávali popoludní. Obe domáce dvojice sa dostali do finále. Zvíťazili Alex so Šimonom nad Rastislavom a Samom B. Stupne víťazov doplnili Timotej a Dávid z Chmeľnice. Chlapci z Chmeľnice to v závere zápasu nemali vôbec ľahké, lebo proti nim hrali Jozef a Dominik z Lomničky, ktorí sa na turnaji prezentovali skvelou hrou. Horlivo povzbudzovaní pánom kaplánom Jozefom prehrali najtesnejším možným rozdielom (samozrejme v bedmintone sú to 2 body) 16-14.

Víťazný domáci tím na podaní. Na turnaji Alex a Šimon nenašli premožiteľa.

Jeden z najväčších zážitkov dňa bola iste súťaž v lukostreľbe. Mnohí z miništrantov síce držali luk po prvýkrát v živote, ale ako sme sa presvedčili aj na Podolínskych hrách, v tomto športe stačí pochopiť princíp a výsledky sa môžu dostaviť aj hneď. Do tejto súťaže ako do jedinej počas celého dňa boli zapojení aj kňazi a bohoslovci. Veľmi prekvapivými víťazmi sa stala trojica miništrantov z Vyšných Ružbách (Gabriel, Juraj a Adam). Hlavne Adam strieľal počas celej súťaže vysoké čísla, spolu s Alexom z Podolínca dosiahli najvyššie skóre z troch šípov - 27. Vo finále si proti nim zastrieľal tím bohoslovcov a kňazov (p. kaplán Jozef, bohoslovci Peter a Dominik). Na treťom mieste skončil tím Chmeľnice doplnený bohoslovcom (Timotej, Dávid, bohoslovec Marián).

Po ukončení športového programu na školskom ihrisku sme sa okolo štvrtej hodiny presunuli na faru, kde sme mali spoločnú opekačku. Na začiatku sme odovzdali medaily vo všetkých dokončených športoch, pretože nie každý mohol ostať až do konca a podľa možnosti odvozu a podľa ďalších povinností sa kňazi, bohoslovci a miništranti začali pomaly rozchádzať.

Stupne víťazov - bedminton.

Od piatej sa popri opekačke konal posledný veľký turnaj dňa - kalčeto (stolný futbal). Turnaj bol rozdelený na dve kategórie - starších a mladších (do 13 rokov). V kategórii mladších tímy na prvých dvoch miestach z Lendaku: víťazi Matúš a Tobias, strieborní medailisti Damián a Štefan. Na treťom mieste boli Simon z Chmeľnice a Michal z Podolínca. Na turnaji starších bolo osem kvalitných tímov a hralo sa nielen o medaily, ale aj o pohár pre víťaznú farnosť. Na prvých štyroch miestach skončili dva tímy z Podolínca a dva tímy z Chmeľnice, čím dokázali svoju dominanciu v tomto športe. Zápas o tretie miesto bol napínavý až do posledného gólu. Timotej a Dávid z Chmeľnice viedli 9-6, ale napokon prehrali s domácimi Matúšom a Samuelom B. 9-10. Finále bolo tiež dlho vyrovnané, ale od stavu 6-6 to zobrali do svojich rúk hostia z Chmeľnice Samuel a Tadeáš a napokon sa tešili z víťazstva nad domácimi Rastislavom a Damiánom v pomere 10-6.

Stupne víťazov v kalčete, kategórii starších. Ceny odovzdal pán farár Štefan Hudáček. Pod jeho záštitou sa konal celý Miništrantský deň 2021.

Po odovzdaní medailí a pohára za kalčeto sa všetci miništranti rozišli, len domáci pomohli s uprataním farského dvora a prenesením lavičiek. Ešte chvíľu sa zdržali pri partii známej kartovej hry Bang a na záver dňa boli za pomoc všetci pozvaní na zmrzlinu.

Na tomto mieste by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli pri organizovaní Miništrantského dňa: pánovi farárovi Štefanovi Hudáčekovi za starostlivosť a veľkú duchovnú i materiálnu podporu. Ďalej pánovi Eduardovi Ferenckovi a jeho manželke Marianne za výborný guláš, Martine Gužiakovej za pomoc so všetkým, čo bolo potrebné počas celého dňa, Jaroslavovi Pavligovi za pokosenie trávy v sektoroch na petanque, tiež samozrejme riaditeľke základnej školy Silvii Reľovskej za požičanie kľúčov od školského areálu a telocvične základnej školy a napokon všetkým veriacim, ktorí nás zasypali skvelými koláčmi, nápojmi, ovocím... Všetci ste boli naozaj skvelí.

Ďakujem aj všetkým miništrantom za to, že prišli na skromné prázdninové stretnutie v našom meste. Verím, že sa Miništrantský deň v Podolínci obohatený aj o miništrantov z okolitých farností stane tradíciou.

text: Marián Marhefka, foto: Marián Marhefka, Peter Majerčák, Rastislav Reznický, Šimon Gužiak

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky