Prvé stretnutie lektorov našej farnosti

12.03.2019

Na prvú pôstnu nedeľu 10. marca sa na fare stretlo deväť lektorov našej farnosti pod vedením duchovného otca Jána Stašáka. Stretnutiu predchádzala krížová cesta a reprodukovaný príhovor p. Vojtěcha Kodeta na tému evanjelia dnešnej nedele s hlbokými a podnetnými myšlienkami o troch oblastiach, v ktorých diabol pokúšal Pána Ježiša na púšti. A v ktorých rovnako dnes pokúša nás.

V úvodnej modlitbe sme naše prvé stretnutie lektorov (po kurze absolvovanom v lete minulého roku) zverili pod ochranu Božej Rodičky. Po nej nám duchovný otec podal stručnú chronológiu jednotlivých liturgických období v priebehu liturgického roka. Potom podrobnejšie rozobral pôstne obdobie, do ktorého sme vstúpili Popolcovou stredou. Zdôraznil, čo je typické pre liturgiu svätej omše v pôstnom období a k čomu nás vyzýva Božie slovo. Zaujímavosťou bolo pre nás porovnanie pôstnej disciplíny v rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi.

V ďalšej časti stretnutia sme sa zaoberali témou služby lektora vo farnosti, predpokladmi, ktoré by mal spĺňať a zásadami, ktorými by sa mal riadiť pri čítaní Božieho slova. V duchu slov Konštitúcie o posvätnej liturgii sa lektorov hlas stáva Božím hlasom, pretože "on sám (Kristus) hovorí, keď sa v Cirkvi číta Sväté písmo" (SC 7). Preto musí lektor svoju službu vykonávať s patričnou úctou a náležite sa na prednes lekcií pri bohoslužbách pripraviť.

Na záver, po otázkach k vypočutým témam a postrehoch, ktoré denne zakusujeme v službe lektorov, nasledovala modlitba, po ktorej nám duchovný otec udelil požehnanie. Veríme, že sa naše stretnutia stanú pravidelnými a prinesú do lektorskej služby skvalitnenie na hojný duchovný úžitok samotných lektorov i tých, ktorým sú poslaní slúžiť.

text: Alena Marhefková, foto: internet